Skocz do zawartości

100 Solarisów

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

#1 skiraz

skiraz

starszy użyszkodnik

• Redakcja
  • PipPipPipPip
  • 3363 postów

Napisano 14 maj 2011 - 10:18

Jestem zaskoczony, że bez echa na forum przebiegła informacja o zakupie 100 "solniczek" przez MPK :)
http://krakow.gazeta..._autobusow.html
A w skrócie:
- 100 autobusów
- wartość kontraktu: 115 mln zł (13 mln zł taniej od EvoBus)
- czas dostawy: 4 lata
- w tym roku ma do Krakowa dotrzeć: 13 pojazdów
www.kosocice.com.pl

#2 Zbigniew

Zbigniew

Uczony

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2485 postów
  • Interests:Języki obce, technika pojazdowa, mechanika, muzyka.

Napisano 14 maj 2011 - 01:01

Ciekaw jestem, które pójdą do kasacji (jeśli w ogóle). Swoją drogą, na razie nie powinni się śpieszyć z pozbyciem się "Alb", lecz po przyjściu pierwszych przegubowców z tej wielkiej dostawy dać do remontu trzy egzemplarze Scanii Omnicity Artic (konkretnie pojazdy PE181, 182, 183).
Popieram komunikację autobusową - szczególnie pojazdami marki Scania i MAN. Uważam, iż należy budować autostrady (lub drogi szybkiego ruchu) w miastach, by po nich mogły jechać autobusy z ekonomiczną prędkością, bez zbędnych zatrzymań na światłach. MPK nie powinno kupować autobusów z układem wieżowym, gdyż szafa zabiera aż 4 miejsca siedzące (których w autobusach jest niedobór).

#3 Zbigniew

Zbigniew

Uczony

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 12:06

Wrzesień już jutro, więc te autobusy powinny dotrzeć lada dzień. Czy są jakieś wiadomości na ten temat.
P.S. Na konkurencyjnej stronie www jest taki autobus wystawiony na Transexpo. Niestety zmniejszyli w nim liczbę miejsc siedzących.

Użytkownik Zbigniew edytował ten post 21 wrzesień 2011 - 02:38

Popieram komunikację autobusową - szczególnie pojazdami marki Scania i MAN. Uważam, iż należy budować autostrady (lub drogi szybkiego ruchu) w miastach, by po nich mogły jechać autobusy z ekonomiczną prędkością, bez zbędnych zatrzymań na światłach. MPK nie powinno kupować autobusów z układem wieżowym, gdyż szafa zabiera aż 4 miejsca siedzące (których w autobusach jest niedobór).

#4 Pawel_T

Pawel_T

Zaawansowany

• Użytkownik
  • PipPip
  • 446 postów

Napisano 03 paĹşdziernik 2011 - 09:16

W sobote z Woli w kierunku Huty jechaly 2 albo 3 nowe przegubowe Solarisy w barwach Mercedesa.

Pojawil sie artykul na ten temat.

Użytkownik Pawel_T edytował ten post 03 paĹşdziernik 2011 - 04:53

Kiedy niebiescy zajma sie busiarzami?

#5 Jerr

Jerr

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 128 postów

Napisano 08 paĹşdziernik 2011 - 11:26

Wyświetl postUżytkownik Pawel_T dnia 3-10-2011, 10:16 napisał

W sobote z Woli w kierunku Huty jechaly 2 albo 3 nowe przegubowe Solarisy w barwach Mercedesa.

Wszystkie 13szt przejechało z Woli na Płaszów, gdzie stacjonują od ub. soboty :) - Szkoda, że dojazd do tej zajezdni jest tragiczny - Ciekaw jestem, którędy śmigał pan Majchrowski w ub. wtorek - bo raczej nie tą pełną dziur ulicą...
Szkoda, że nowe autobusy na dzień dobry będą tyrane po tych dziurach - tak tytułem wstępu...
Co najbardziej mnie rozśmieszyło - czerwona lampka na głową kierowcy opisana "pożar" - fakt, solarisy mają w zwyczaju płonąć  ;)
Oprócz tego - czytelny wyświetlacz LCD na którym umieszczono wyglądające troszkę bazarowo kontrolki, głośny ale skuteczny nawiew z prawie płynną regulacją, po prawej zegar z LCD o szerokim kącie patrzenia oraz terminal dotykowy dzięki któremu kierowca ma ciągły podgląd z wszystkich kamer,  może ustalać trasę, zarządzać kasownikami oraz odczytywać ich stan podobnie jak automatu biletowego.
Wewnątrz, wzorem z 2050 umieszczona jest czytelna matryca LCD na której pasażerowie informowani są o aktualnej pozycji na trasie przejazdu.
W przedniej jak i w tylnej części pojazdu umieszczone są panele LCD 20" na których wyświetlany jest kierunek jazdy, program TV M oraz pasek z newsami.
Ponadto 7 kasowników z czytelnym, dotykowym ekranem LCD, czytnikiem KKM i niezniszczalną metalową obudową - nie polecam uderzać w nie głową bo boli :P
Myślę, że na dobry początek starczy info :)
Popieram komunikację prywatną. Uważam, iż należy budować drogi, by mogły po nich jechać samochody z ekonomiczną prędkością, bez zbędnych zatrzymań na światłach :P.

#6 Swodoba

Swodoba

Gaduła :-)

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2059 postów

Napisano 09 paĹşdziernik 2011 - 09:02

Pojazdy zapowiadają się fajnie.
Jadąc wczoraj wagonem 2050, patrząc na system informacji pasażerskiej nie mogłem się nadziwić jak można było taki układ graficzny zastosować. Nie tyle fajniej co praktyczniej byłoby zastosować podobny layout jaki jest w Warszawie, albo ten (podlinkowana przez Użytkownika mziuuu, 6 października 2011 o godzinie 23:36 w komentarzu tego zdjęcia na fotozajezdnia.pl). Drugą sprawą są przyciski otwierania drzwi, umieszczone nad kasownikami które i tak zamontowane są wysoko.

Liczę, że zostanie to poprawione w przyszłości, i że firma nie tylko będzie się chwalić nowymi autobusami przez najbliższy czas, ale też że będzie się stosowała do swoich "przykazań" wdrożonych wraz z ISO 9001, w którym znajduje się punkt odnośnie tego, że przedsiębiorstwo jest dla pasażerów.

A resztę ocenię jak się przejadę. Ktoś wie, gdzie dziś (albo jutro, ...) jeżdżą te nowe nabytki?

#7 Jerr

Jerr

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 128 postów

Napisano 09 paĹşdziernik 2011 - 08:36

Stety niestety to MPK ustalało layout i niestety ale statycznie wyświetlane logo powoduje wypalanie matrycy (widzę to dokładnie w 2050) - w TV już do tego doszli, w MPK jeszcze nie...
Solniczki wyjadą jutro ale nie mam pojęcia na których liniach...
Popieram komunikację prywatną. Uważam, iż należy budować drogi, by mogły po nich jechać samochody z ekonomiczną prędkością, bez zbędnych zatrzymań na światłach :P.

#8 Swodoba

Swodoba

Gaduła :-)

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2059 postów

Napisano 09 paĹşdziernik 2011 - 10:20

Dziś pierwsza sztuka z symbolem UE pojawiła się na 124. Ale jeszcze będzie okazja, by nawet przez przypadek się tym przejechać.

A zapomniałem dodać, że w 2050 nie działają podsufitowe wyświetlacze LED (z godziną, numerem linii i godziną z datą i nazwami przystanków). Informacje jakie były wyświetlane pojawiają się na monitorach TVM Novamedia.

#9 knedle

knedle

Doświadczony

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 944 postów

Napisano 10 paĹşdziernik 2011 - 01:07

Wyświetl postUżytkownik Jerr dnia 9-10-2011, 21:36 napisał

Stety niestety to MPK ustalało layout i niestety ale statycznie wyświetlane logo powoduje wypalanie matrycy (widzę to dokładnie w 2050) - w TV już do tego doszli, w MPK jeszcze nie...
Solniczki wyjadą jutro ale nie mam pojęcia na których liniach...
Tyle, że jak masz w jednym miejscu non-stop logo, to nic się nie stanie, jeśli ono się tam nawet wypali, bo i tak nigdy na tym miejscu nie będzie wyświetlane nic innego i nie będzie tego widać.
No chyba, że za pół roku ktoś wpadnie na pomysł, żeby zmienić layout i niestety będzie widać. Wtedy to jest problem i znając życie, to tak będzie. ;)

#10 Jerr

Jerr

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 128 postów

Napisano 10 paĹşdziernik 2011 - 04:16

Wyświetl postUżytkownik Swodoba dnia 9-10-2011, 23:20 napisał

Dziś pierwsza sztuka z symbolem UE pojawiła się na 124. Ale jeszcze będzie okazja, by nawet przez przypadek się tym przejechać.

A zapomniałem dodać, że w 2050 nie działają podsufitowe wyświetlacze LED (z godziną, numerem linii i godziną z datą i nazwami przystanków). Informacje jakie były wyświetlane pojawiają się na monitorach TVM Novamedia.
Tyle razy robiłem przegląd w nim i nawet nie zwróciłem na to uwagi ;)
Spowodowane jest to tym, że do ustalania trasy używany jest terminal z którego sterowane są tablice oraz rejestrator...

Co do 124 - kolega z forum (wiadomo który) pewnie nim jechał...

Wyświetl postUżytkownik knedle dnia 10-10-2011, 02:07 napisał

Tyle, że jak masz w jednym miejscu non-stop logo, to nic się nie stanie, jeśli ono się tam nawet wypali, bo i tak nigdy na tym miejscu nie będzie wyświetlane nic innego i nie będzie tego widać.
No chyba, że za pół roku ktoś wpadnie na pomysł, żeby zmienić layout i niestety będzie widać. Wtedy to jest problem i znając życie, to tak będzie. ;)
Wszystko ok do momentu gdy masz ustawioną trasę i logo jest wyświetlane...
Wystarczy ustawić tekst specjalny i jak mnie pamięć nie myli wtedy logo nie jest wyświetlane i widać ciemniejszą od tła plamę - jak nie zapomnę to dziś sprawdzę bo i tak muszę przeglądnąć wszystkie bombki :)

#11 Zbigniew

Zbigniew

Uczony

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 10 paĹşdziernik 2011 - 01:33

Ja dziś pierwszy raz jechałem nowym Solarisem. Wstępna ocena. Plusem jest napewno ta tablica świetlna (ekran) umieszczona po prawej stronie wewnątrz pojazdu, wskazująca położenie autobusu na trasie (najbliższy przystanek). Cenne jest to zwłaszcza dla tych, którzy nie znają trasy. Także nowe kasowniki mozna ocenić dodatnio, podobnie jak i LED-owe światła do jazdy dziennej (bardzo ekonomiczne i trwałe). Także te "bajery" w kabinie kierowcy oceniam dodatnio. Nie wiem jeszcze, jaka jest skrzynia biegów (miał być ZF Ecolife, ale czy jest tak naprawdę). Zastrzeżeniem jest to, że w miejsce siedzeń podwójnych zamontowano "półtoraki" i to także tam, gdzie nie jest to uzasadnione zapewnieniem wygodnego przejścia. Napewno niewypałem są te "półtoraki" za przegubem z prawej strony (po lewej są siedzenia w poprzek). Także nad przednią osią mogły być siedzenia PODWÓJNE przynajmniej za kabiną kierowcy (a z prawej strony ewentualnie te półtoraki). Oczywiście przesuwne partie okien też mogłyby być mniejsze.

#12 skiraz

skiraz

starszy użyszkodnik

• Topic Starter
  • Redakcja
  • PipPipPipPip
  • 3363 postów

Napisano 10 paĹşdziernik 2011 - 01:58

Wyświetl postUżytkownik Zbigniew dnia 10-10-2011, 14:33 napisał

LED-owe światła do jazdy dziennej (bardzo ekonomiczne i trwałe).

Nie wiem z czego wynika, ale zaobserwowałem, że w Solarisach gdzie LEDy zamontowano w tylnich światłach nie działają zbyt dobrze, część wierszy zwyczajnie nie świeci.
www.kosocice.com.pl

#13 Michał S

Michał S

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 10 paĹşdziernik 2011 - 02:22

... wierszy?
Solaris z tyłu ma w oprawkach po 6 diod LED w układzie pięciokąt i centralna. Są droższe w zakupie, trwalsze i mniej energochłonne (licząc w luksach na wat).

#14 DeDeeR

DeDeeR

Zaawansowany

• Użytkownik
  • PipPip
  • 223 postów
  • Interests:transport ciężki

Napisano 11 paĹşdziernik 2011 - 05:13

Wyświetl postUżytkownik Michał S dnia 10-10-2011, 15:22 napisał

... wierszy?
Solaris z tyłu ma w oprawkach po 6 diod LED w układzie pięciokąt i centralna. Są droższe w zakupie, trwalsze i mniej energochłonne (licząc w luksach na wat).

Solarisy mają z tyłu LEDówki Hella z tego co pamiętam mają po 37 diod elektroluminescencyjnych każda, a nie po 6.
"A może to normalne, że się inaczej marzy
Inaczej się przeżywa i pije się po pół
I żeby to zrozumieć, potrzeba się zestarzeć
Lub rzucić się ze schodów - najlepiej głową w dół" (Kowalski)

#15 Michał S

Michał S

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów

Napisano 11 paĹşdziernik 2011 - 07:57

Zgadza się, przyjrzałem się porządnie. Aczkolwiek jeden klosz z 6 diodami ma, nei jestem pewien jako które światło służy.

#16 skiraz

skiraz

starszy użyszkodnik

• Topic Starter
  • Redakcja
  • PipPipPipPip
  • 3363 postów

Napisano 12 paĹşdziernik 2011 - 10:10

Mniejsza z tym ile ich, ale czemu się psują?
www.kosocice.com.pl

#17 Zbigniew

Zbigniew

Uczony

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2485 postów

Napisano 12 paĹşdziernik 2011 - 01:32

Jedno się wyjaśniło. Skrzynia biegów jest VOITH (tylko, czy we wszystkich z tej dostawy), ale jaka i ile biegów (VOITH chyba nie daje więcej bigów niż 4 + R).

#18 pablo

pablo

Zaawansowany

• Użytkownik
  • PipPip
  • 279 postów

Napisano 13 paĹşdziernik 2011 - 09:53

Skoro kupili tyle nowych przegubów, to można było zapewnić dłuższy tabor na niektórych liniach (choćby 169 i 138). Ale nie - muszą w zamian kasować Scanie :angry: .

#19 Jerr

Jerr

Nowy

• Użytkownik
  • Pip
  • 128 postów

Napisano 13 paĹşdziernik 2011 - 05:51

Jak na razie 13 więc nie ma się co podniecać...

#20 pablo

pablo

Zaawansowany

• Użytkownik
  • PipPip
  • 279 postów

Napisano 14 paĹşdziernik 2011 - 07:39

Wyświetl postUżytkownik Jerr dnia 13-10-2011, 18:51 napisał

Jak na razie 13 więc nie ma się co podniecać...

Akurat starczyłoby na 169.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych