Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji

3.235.75.174 - ec2-3-235-75-174.compute-1.amazonaws.com -
Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji
2013-06-12

WROCŁAW. Dajmy rowerzystom tablice rejestracyjne

Gazeta Wyborcza poświęca wiele uwagi ścieżkom rowerowym, jeździe rowerem i rowerzystom - pogratulować.

Jednak jest łyżka dziegciu w tym miodzie:

  • rowerzyści uzyskali wiele praw (to dobrze) i żadnych obowiązków (to tragedia),
  • jazda bez oświetlenia to przypadłość nie tylko wiejskich zabytków na dwóch kółkach, ale i wielu zaawansowanych kolarzy (o tym było od dawna i można to podsumować: nihil novi...),
  • rozmowa przez komórkę dla kierowcy to mandat, dla rowerzysty nic,
  • szanuję poprawnie jadącego rowerzystę, ale ilu takich, co nagle przeskakują z jezdni na chodnik, ścieżkę rowerową czy przejście dla pieszych i vice versa. Jak takiego nie przejechać?
  • częsty przypadek to przejazd skrzyżowania na czerwonych światłach,
  • przepisy stanowią o przeprowadzaniu roweru przez przejścia dla pieszych - to w praktyce jest rzadkością
  • pokazywanie zmiany kierunku jazdy, jw.

Taką jeremiadę można ciągnąć, ale wnioski są smutne. Onegdaj na szacownych łamach czwartej władzy rozdzierano szaty nad mandatami dla rowerzystów za przekroczenie prędkości. To chyba rzeczywiście przesada. Natomiast nie jest przesadą, też na łamach obśmiewaną, jazda "na podwójnym gazie". Jeżeli ktokolwiek zrobi mi fotkę w momencie kolizji z Kodeksem drogowym, to jest to podstawa do ukarania. Tymczasem rowerzyści są nierozpoznawalni i, w wielu przypadkach, jadą, jak im się podoba. I nikt nie zwraca na to najmniejszej uwagi. Hałas robi się dopiero w przypadku jakiejś kolizji.

Mam dwie wątpliwości:

  1. Czy nie należy wprowadzić jakichś form dyscyplinowania kolarzy? Czy nie należy uczulić policji drogowej także na wykroczenia rowerzystów, a nie tylko na wypisywanie mandatów za przekroczenie prędkości kierowcom choćby o włos albo za parkowanie gdzie nie trzeba?
  2. Czy nie należy wrócić do niegdysiejszych zasad oznakowania rowerów tabliczkami rejestracyjnymi - skoro są to równouprawnione pojazdy drogowe, to powinny być także rozpoznawalne i identyfikowalne?


Hubert Trzaska


2020-06-03T07:05:30Z   2020-06-03CEST09:05:30+0200    Hubert Waguła - Ireneusz Hyra - Wszelkie prawa zastrzeżone © EKK 1997-2020™  Facebook