Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji

34.201.11.222 - ec2-34-201-11-222.compute-1.amazonaws.com -
Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji
2013-05-09

KRAKÓW. Rowerowa mniejszość nie może tyranizować większości

Rowerzyści "szanują swój czas i zdrowie", ale zdrowie i życie pieszych uczestników ruchu mają za nic..

Zamieszczona w magazynie krakowskim Gazety Wyborczej z 25 bm. relacja pani Renaty Radłowskiej z historycznego raportu o przyzwyczajeniach krakowskich rowerzystów i ich sposobie poruszania się po mieście, skłoniła mnie do napisania kilku uwag.

Rowerzyści "szanują swój czas i zdrowie", ale zdrowie i życie pieszych uczestników ruchu mają za nic. Aleja 29 Listopada jest tą arterią wylotową z miasta, na której nie ma ścieżki rowerowej, jezdnią dwupasmową w obie strony do centrum i z centrum ruch odbywa się z szybkością powyżej 50 km/h, dlatego rowerzyści jeżdżą po chodniku, nie stosując się do przepisów ruchu drogowego, m.in. ruchu prawostronnego. Przez pasy przejeżdżają zamiast przechodzić, prowadząc rower, wśród oczekujących na przystankach autobusowych, wysiadających i wsiadających przemykają jak wśród przysłowiowych "tyczek slalomowych". Ci oczekujący na przystankach są wobec rowerzystów bezbronni. Brak jakiegokolwiek oznakowania nakazującego rowerzystom zachowanie szczególnej ostrożności tam, gdzie nietrudno o kolizje z pieszymi. Często daje się zauważyć powielanie przez rowerzystów nieodpowiedzialnych zachowań kierowców, polegających na prowadzeniu pojazdu jedną ręką i rozmowie przez telefon komórkowy, trzymany w drugiej ręce.

Obserwacje tych i innych nagannych zachowań rowerzystów polecam P.T Redakcji. Doskonale nadaje się do tego kilkudziesięciometrowy odcinek Alei 29 Listopada, przed węzłem w pobliżu Uniwersytetu Rolniczego i estakady im. gen. Rozwadowskiego. Policja drogowa, straż miejska pojawiają się tutaj niezmiernie rzadko, kiedy wysiądzie sygnalizacja świetlna lub trzeba na lotnisko w Balicach pilotować ważne osobistości, albo gdy ma miejsce wypadek.

Redakcja, która tak troszczy się o 5 procent mieszkańców i podatników, może się zatroszczyć o 95 procent mieszkańców i także podatników. Mniejszość nie może "tyranizować" większości, zwłaszcza tam, gdzie za nic ma przepisy Kodeksu drogowego, zasady współżycia itp.

Zdzisław Stefan Knapik


2021-02-27T03:43:04Z   2021-02-27CET04:43:04+0100    Hubert Waguła - Ireneusz Hyra - Wszelkie prawa zastrzeżone © EKK 1997-2021™  Facebook