Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji

35.172.233.215 - ec2-35-172-233-215.compute-1.amazonaws.com -
Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji
2013-05-13

KRAKÓW. Kto tu kogo naprawdę terroryzuje?

To nie rowerzyści sprawiają, że co roku w wyniku krwawych jatek na krakowskich ulicach (m.in. na przejściach dla pieszych) kilkudziesięciu pieszych ląduje na cmentarzach. To kierowcy (...) terroryzują większość, która porusza się transportem zbiorowym, pieszo lub rowerem - Adam Łaczek polemizuje z autorem listu o rowerzystach.

Chciałbym odnieść się do tekstu Rowerowa mniejszość nie może tyranizować większości [LIST]. Autor tego listu, niestety, całkowicie zniekształca rzeczywistość na krakowskich drogach.

Spójrzmy zatem na al. 29 Listopada. Rowerzyści w latach 2007-12 spowodowali tu obrażenia u trzech pieszych (dwóch lekko rannych i jeden ciężko ranny), a w tym samym okresie przez kierowców samochodów osobowych na tej ulicy zostało poszkodowanych kilkakrotnie więcej pieszych: 1 zabity, 11 ciężko rannych i 17 lekko rannych. Wszystkie dane pochodzą z policyjnego systemu SEWiK. To nie rowerzyści sprawiają, że co roku w wyniku krwawych jatek na krakowskich ulicach (m.in. na przejściach dla pieszych) kilkudziesięciu pieszych ląduje na cmentarzach. To kierowcy, którzy także wg badań (podział zadań przewozowych Krakowa) są mniejszością, terroryzują większość, która porusza się transportem zbiorowym, pieszo lub rowerami. Pan Zdzisław widzi drzazgę w oku rowerzystów, ale na belkę w oczach kierowców zdaje się ślepy. Faktów nie da się, niestety, przykryć antyrowerowym fanatyzmem.

Jednocześnie chciałbym zaapelować do rowerzystów o to, by nie bali się jezdni, a z chodników korzystali w ostateczności. A jeśli już musimy z nich korzystać, to pamiętajmy o najważniejszych zasadach:

- w strefach Tempo 30 i strefach zamieszkania nigdy nie jedź po chodniku; - nie jedź po chodniku tam, gdzie poruszasz się tuż przy fasadach kamienic; - nie przeskakuj z jezdni na chodnik i z chodnika na jezdnię; - z chodnika korzystaj tylko tam, gdzie to jest uzasadnione, i zawsze szanuj tam pieszych; - dowiedz się, co oznacza kombinacja znaków drogowych C-16 T-22 "droga dla pieszych, nie dotyczy rowerów": to też chodnik i jesteś tam gościem; - na chodniku to pieszy ma pierwszeństwo, dlatego nie używaj dzwonka, lepiej użyć słowa "przepraszam"; - przewiduj: pieszy ma prawo nagle skręcić w bok, dziecko nie chodzi na smyczy, a ze sklepu w każdej chwili może wyjść na chodnik jakiś klient; - ustępuj pieszym w strefach zamieszkania, np. w obrębie Plant.

Adam Łaczek


2020-08-13T07:45:06Z   2020-08-13CEST09:45:06+0200    Hubert Waguła - Ireneusz Hyra - Wszelkie prawa zastrzeżone © EKK 1997-2020™  Facebook