Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji

3.235.105.97 - ec2-3-235-105-97.compute-1.amazonaws.com -
Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji
2013-06-27

KRAKÓW. Będzie raj dla rowerzystów

Na przełomie 2014 i 2015 roku mają powstać ścieżki rowerowe wokół Zalewu Dobczyckiego.

Inwestorem będzie samorząd województwa małopolskiego. - Urząd Marszałkowski zlecił wykonanie koncepcji takiej ścieżki w ramach projektu zakładającego budowę tras rowerowych na terenie całej Małopolski. Wiem, że przedstawiciele firmy mającej realizować projekt oglądali ścieżkę rowerową ,która niedawno powstała w Myślenicach - mówi Mieczysław Kęsek, dyrektor Urzędu Miasta i Gminy Myślenice i myślenicki radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Trakt rowerowo - biegowy ciągnący się od mostu na Zarabiu aż do Osieczan liczy 2,7 km. Jego budowa pochłonęła 1 mln 150 tysięcy złotych. Jest on chwalony przez mieszkańców miasta, którzy często z niego korzystają. - To doskonały pomysł, ścieżka była w tym miejscu potrzebna, jedyna uwaga dotyczy nawierzchni. Jeździłem takimi ścieżkami na przykład we Włoszech i mam porównanie; nasza mogłaby być lepsza - mówi Mikołaj Wincenciak, kilkakrotny mistrz Polski w downhillu.

Zastępca burmistrza Dobczyc Paweł Machnicki wie o planowanej budowie ścieżki wokół Zalewu. - Taka inwestycja znalazła się także w naszym, lokalnym projekcie, który zgłosiliśmy do MRPO w celu uzyskania dotacji na jej budowę. Cieszymy się, że województwo chce budować ścieżki na naszym terenie. Nie znamy jeszcze szczegółów co do przebiegu tych traktów, ale przypuszczam, że wytyczone zostaną na drogach już istniejących .

Swego czasu pojawił się też pomysł zakłada jący powstanie ścieżek rowerowych łaczących Myślenice z Krakowem oraz Myślenice z Pcimiem. Na dzisiaj bliższy realizacji jest ten drugi. Realnie wygląda też plan wytyczenia ścieżki biegnącej równolegle do już istniejącego traktu nad Rabą, tyle że wzdłuż drugiego brzegu rzeki. - Jeśli gmina Pcim pociągnie już swoją ścieżkę do granic naszej gminy, postaramy się połączyć ją z tą wiodącą z Zarabia do Osieczan - mówi Kęsek.

Wójt gminy Pcim też widzi plusy połączenia traktów pcimskiego z myślenickim. - Mamy na terenie gminy 1,5 km ścieżki, kończymy następne 4 km. Kosztowało nas to do tej pory 1,5 mln złotych. Po połączeniu obu ścieżek powstałby wspaniały ciąg o długości prawie 10 km.


Maciej Hołuj
2020-09-29T03:40:48Z   2020-09-29CEST05:40:48+0200    Hubert Waguła - Ireneusz Hyra - Wszelkie prawa zastrzeżone © EKK 1997-2020™  Facebook