Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji

3.228.10.64 - ec2-3-228-10-64.compute-1.amazonaws.com -
Encyklopedia Krakowskiej Komunikacji
2013-07-21

KRAKÓW. Progi zwalniające montowane na złość rowerzystom?

Czy poszerzając progi zwalniające ZIKiT nie mógłby pomyśleć i wymontować z każdej strony po jednym segmencie progu blisko krawędzi jezdni, aby ułatwić przejazd rowerzystom, którzy są obecnie głównymi użytkownikami tej ulicy? - Czytelnik, pan Jarosław Rafa, krytycznie o progach na ul. Twardowskiego.

4 lipca ZIKiT zlikwidował pas rowerowy w ul. Twardowskiego, na odcinku od skrzyżowania z ul. Ceglarską do końca ulicy przy Skałkach Twardowskiego. O ile rozumiem i popieram samą likwidację tego pasa jako niezgodnego z przepisami (nie można wyznaczać dwukierunkowych pasów ruchu, a ten właśnie taki był), o tyle rozszerzenie przy tej okazji istniejących na tej ulicy progów zwalniających na całą szerokość jezdni sprawia wrażenie robienia na złość rowerzystom.

Bardziej uciążliwy niż dla kierowcy

Ulica ta jest intensywnie wykorzystywana przez rowerzystów jako element przelotowej trasy między Ruczajem i centrum miasta i ruch rowerowy na niej jest naprawdę bardzo duży (na oko zdecydowanie większy od ruchu samochodowego). Rowerzyści nie jeżdżą na ogół tak szybko, aby trzeba było ich spowalniać (przeciętny rowerzysta jedzie około 20 km/h, podczas gdy na tej ulicy obowiązuje ograniczenie do 30 km/h i - jak należy się zapewne domyślać - przestrzeganie tej wartości mają wymuszać te progi), natomiast nawet przy tej stosunkowo niewielkiej prędkości próg zwalniający jest dla rowerzysty znacznie większą uciążliwością niż dla kierowcy samochodu. Czy poszerzając progi ZIKiT nie mógłby pomyśleć i wymontować z każdej strony po jednym segmencie progu blisko krawędzi jezdni, aby ułatwić przejazd rowerzystom, którzy są - podkreślam to jeszcze raz - obecnie głównymi użytkownikami tej ulicy?

Zamiana na chodnik


Osobną sprawą jest fakt, że na odcinku od skrzyżowania z ul. Ceglarską do skrzyżowania z ul. Kapelanka pozostała na ul. Twardowskiego wydzielona droga rowerowa. Jadąc jednak od strony Ruczaju w kierunku centrum (tylko w tym kierunku jazda tą drogą jest dla rowerzysty obowiązkowa) rowerzysta nie ma jak na nią wjechać, ponieważ przy okazji likwidacji pasa rowerowego namalowano tuż przed skrzyżowaniem z ul. Ceglarską "wysepkę", czyli obszar wyłączony z ruchu, zmuszając tym samym rowerzystę jadącego przy prawej krawędzi jezdni do zjazdu w lewo i kontynuowania jazdy jezdnią, mimo iż po prawej stronie istnieje droga dla rowerów! Logiczną konsekwencją powinna być zatem likwidacja także tej drogi dla rowerów i zamiana jej na chodnik, bowiem istniejące obecnie oznakowanie wymusza na rowerzystach łamanie przepisów.

Pozdrowienia, Jarosław Rafa


2020-10-20T00:37:02Z   2020-10-20CEST02:37:02+0200    Hubert Waguła - Ireneusz Hyra - Wszelkie prawa zastrzeżone © EKK 1997-2020™  Facebook